Urzędnika pracodawca może zmusić do wypoczynku
Zatrudnienie | Niespełna trzy tygodnie mają urzędy, aby wysłać członków korpusu służby cywilnej na zalegle urlopy. I to zarówno na te przysługujące na podstawie kodeksu pracy jak i na urlopy dodatkowe. Za niewykonanie tego obowiązku grozi grzywna. Małgorzata Jankowska
Pracownikom służby cywilnej oraz osobom zatrudnionym na wyższych stanowiskach w tej służbie urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze określonym w kodeksie pracy. Mają oni, zatem co roku prawo do 20 (zatrudnienie krótsze niż 10 lat) albo 26 dni (zatrudnienie, co najmniej 10 lat) urlopu wypoczynkowego. Urzędnik służby cywilnej może wypoczywać dłużej. Obok urlopu „kodeksowego" ma on, bowiem prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze jednego dnia po pięciu latach zatrudnienia w służbie cywilnej. Wymiar tego urlopu zwiększa się z każdym rokiem pracy o jeden dzień aż do osiągnięcia 12 dni. Tak wynika z art.105 ustawy o służbie cywilnej.
Przy czym – jak podkreśla Departament Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – dodatkowy urlop wypoczynkowy nie jest samodzielnym uprawnieniem przysługującym urzędnikowi służby cywilnej odrębnie od urlopu wypoczynkowego przysługującego zgodnie z przepisami kodeksu pracy (dalej k.p.) (dodatkowy urlop urzędnika powiększa po prostu wymiar urlopu przysługującego w danym roku na podstawie art. 154 k.p.). Oznacza to, że zasady udzielania tego urlopu są takie same jak urlopu kodeksowego. Jedną z nich jest obowiązek udzielania pracownikom urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo.
Przesunięcie urlopu tylko wyjątkowo
Zarówno urlop podstawowy jak i urlop...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta